Bezbolesna kolonoskopia – czy to w ogóle możliwe?

Rak jelita grubego jest czwartym pod względem częstotliwości występowania nowotworem na świecie. Szanse na jego wyleczenie sięgają aż 90%, pod warunkiem, że zmiany w jelicie grubym zostaną odpowiednio wcześnie wykryte. I tu właśnie pojawia się problem, ponieważ Polacy stronią od profilaktycznego wykonywania kolonoskopii, która umożliwia wczesną diagnozę. Z tego też powodu zachorowalność na raka jelita grubego utrzymuje się w naszym kraju na niepokojąco wysokim poziomie.

Kolonoskopia uchodzi za jedno z najmniej przyjemnych badań – sprawia pacjentowi dyskomfort psychiczny i fizyczny. Czy można tego uniknąć?

Na czym polega kolonoskopia?

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu do odbytnicy endoskopu giętkiego zwanego kolonoskopem, który umożliwia dokładne obejrzenie całego jelita grubego. W trakcie badania lekarz posługując się kolonoskopem, jest w stanie wykryć wczesne zmiany śluzówki. Może dokonać bezpiecznego usunięcia niewielkich zmian polipowatych i wysłać materiał do badań histopatologicznych. Efektywność tego badania w dużej mierze zależy od możliwości sprzętu diagnostycznego. Bardzo ważna jest jakość obrazowania tu z pomocą przychodzą zaawansowane technologicznie narzędzia wspomagające lekarza w diagnostyce takie jak barwienie modyfikowanym światłem LED (BLI oraz LCI). Wyposażone w tą technologię są i endoskopy firmy FUJIFILM serii 700. Współpracują one również z systemem sztucznej inteligencji – CAD EYE, mającej na celu wspomaganie wykrycia i klasyfikacji rodzaju zmian w najwcześniejszych jej stadiach.

Czy możemy zniwelować ból podczas kolonoskopii bez znieczulenia?

Wszystkie te narzędzia wspomagają diagnostykę, czyli bezpieczeństwo pacjenta. A co z bolesnością badania, czy tylko znieczulenie przychodzi z pomocą pacjentowi? Okazuje się, że nie tylko.

Ze względu na to, że jelito grube posiada liczne zakrzywienia, przesuwanie kolonoskopu w jego kolejne partie, sprawia pacjentowi ból. Na rynku są dostępne videokolonoskopy FUJIFILM serii 760, które posiadają zaawansowaną technologicznie regulację sztywność wgłębnika. W trakcie badana lekarz może indywidualnie dostosować sztywność kolonoskopu, redukując tym samym do minimum dyskomfort przeprowadzanego badania.

Dla większości Polaków kolonoskopia jest badaniem bardzo wstydliwym i stresującym, wprowadzenie kolonoskopu do jelita grubego, oraz podanie powietrza w celu jego rozdmuchania wiąże się z pewnymi niedogodnościami – powoduje wzdęcia, uczucie parcia i ucisku w brzuchu. Zastosowanie dwutlenku węgla (CO₂) przy użyciu pompy GW-100 do rozdmuchania jelita w dużym stopniu redukuje wszystkie te dolegliwości, a sam dwutlenek węgla (CO₂), jest dużo bezpieczniejszy i szybko wchłaniany przez jelito ludzkie.

Jeśli pacjent ma wpływ na wybór placówki, w której wykonana będzie kolonoskopia, warto wybrać taką, która dysponuje tego typu sprzętem diagnostycznym.  Dystrybutorem na rynku polskim wyżej wymienionej aparatury medycznej jest firma ENDOELEKTRONIK.PL.