Do czego służą videobronchoskopy?

Do czego służą videobronchoskopy?

Videobronchoskopy to sprzęt endoskopowy najnowszej generacji, który jest wykorzystywany do wykonywania badań diagnostycznych dróg oddechowych oraz wielu innych czynności medycznych. Dzięki niemu możliwe stało się precyzyjne zaglądanie do oskrzeli pacjentów, a także zapisywanie tych obrazów na nośnikach pamięci, dzięki czemu nawet lekarze nieobecni na badaniu mogą obejrzeć zarejestrowane za pomocą videobronchoskopu obrazy i ocenić stan zdrowia pacjenta. W dzisiejszym wpisie postaramy się wyjaśnić, do czego jest stosowany i na jakiej zasadzie działa.

Do czego może być wykorzystywany videobronchoskop?

To nowoczesne urządzenie może być używany do wykonywania nowoczesnej diagnostyki dróg oddechowych. Podczas badania lekarz może robić zdjęcia i filmy, które są zapisywane na płytę lub inny nośnik danych, a następnie mogą stanowić cenne źródło informacji o schorzeniach konkretnego pacjenta dla lekarzy w poradniach specjalistycznych czy oddziałach szpitalnych. Dzięki videobronchoskopowi możliwe jest również odsysanie wydzieliny zalegającej w płucach, pobranie biopsji z dróg oddechowych, wykonywanie zabiegów endoskopowych oraz cytologii z dróg oddechowych, a także usunięcie ciała obcego, podanie leku czy przepłukanie oskrzeli.

Na czym polega bronchoskopia?

Bronchoskopia to badanie endoskopowe tchawicy i oskrzeli. Przez usta lub nos pacjenta jest wprowadzane specjalne urządzenie optyczne, które umożliwia niezwykle precyzyjne przyjrzenie się drogom oddechowym od środka. Videobronchoskop to nowoczesny sprzęt diagnostyczny, który daje lekarzowi szansę na obejrzenie dokładnej wizualizacji całego drzewa oskrzelowego badanego pacjenta, a także umożliwia mu pobranie wycinków do badania. Bronchoskopia to badanie, które wykonuje się, jeżeli u pacjenta wykryto zmiany w płucach i śródpiersiu. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi diagnostycznemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian nowotworowych na wczesnym etapie choroby. Lekarz wykonujący badanie może wykryć różnego rodzaju zmiany błony śluzowej oskrzeli, jej anomalie i patologie (np. zwężenia, blizny, kikuty, guzy, nacieki podśluzówkowe, a także poszerzenie ujść oskrzeli), zaburzenia ruchomości oddechowej i kaszlowej oraz różne patologie wydzieliny wewnątrzoskrzelowej.

Nowość

This will close in 0 seconds