Kolonoskopia bez tajemnic. Czy jest się czego bać?

Kolonoskopia bez tajemnic. Czy jest się czego bać?

Zachorowalność na raka jelita grubego w Polsce utrzymuje się na niepokojąco wysokim poziomie. Jedną z metod stosowanych w ramach profilaktyki nowotworu jelita grubego jest zabieg kolonoskopii. Nieprawidłowości wykryte we wczesnym stadium choroby, dają pacjentowi większą szansę na wyleczenie, niż gdy choroba zostanie wykryta w stadium zaawansowanym. Kolonoskopia wykonywana regularnie raz do roku pozwala na zmniejszenie ryzyka zapadnięcia na złośliwego raka jelita grubego nawet o 60%.

Na czym polega badanie?

Kolonoskopia to inaczej wziernikowanie jelita grubego. Jest to badanie przesiewowe, które pozwala na wykluczenie istnienia polipów w przewodzie jelita. Są to łagodne formy raka, z których może się w późniejszym czasie rozwinąć rak złośliwy o bardzo wysokiej śmiertelności. Znaczenie diagnostyczne tego badania w profilaktyce osób obciążonych genetycznie, jest ogromne. Samo badanie polega na wprowadzeniu rurki endoskopowej przez odbytnicę na wysokość jelita grubego. Samo badanie nie trwa długo, a wyniki otrzymujemy niebawem po zabiegu. Mimo iż badanie nie należy do przyjemnych, warto się jemu poddać, ponieważ ma ono na celu wykluczenie choroby, która stanowi poważne zagrożenie dla komfortu życia, a w wielu przypadkach nawet mogąca prowadzić do jego utraty.

Dlaczego warto poddać się kolonoskopii

Niepodważalnym argumentem stojącym za tym, aby regularnie poddawać się kolonoskopii, jest szansa na dłuższe cieszenie się życiem, jeśli rak jelita grubego zostanie wyryty odpowiednio wcześnie. Wykrycie go w pierwszym stadium daje pacjentowi szanse bliskie 90% wyzdrowienia, a w niektórych przypadkach, gwarantuje niemalże pewność uleczalności choroby. Wskazaniem do wykonania kolonoskopii diagnostycznej jest prekroczenie 50. roku życia lub pojawiająca się w historii choroby rodziny informacja o raku jelita grubego. Mówi się wówczas o grupie szczególnego ryzyka. Innym wskazaniem są stany patologiczne związane z układem pokarmowym, wówczas na badanie skieruje nas lekarz pierwszego kontaktu.

Nowość

This will close in 0 seconds