Jak przebiega badanie gastroskopowe? 

Jak przebiega badanie gastroskopowe? 

Dzięki badaniu gastroskopowemu lekarz może skontrolować, w jakim stanie jest przełyk, żołądek i dwunastnica pacjenta. Badanie to jest zaliczane do jednego z najdokładniejszych i najskuteczniejszych badań diagnostycznych, jakimi obecnie dysponuje medycyna. W czasie trwania gastroskopii lekarz ma możliwość pobrania kawałka błony śluzowej, która jest później badana, a także może usunąć polipy, poszerzyć zwężenie przewodu pokarmowego albo zatamować krwawienie wewnętrzne. Wykonuje się je, kiedy u pacjenta podejrzewane są choroby żołądka, dwunastnicy lub przełyku.

Gastroskopia krok po kroku:

• Podanie leków uspakajających i znieczulających
Pacjent może jeszcze przed badaniem dostać leki uspokajające, które spowodują, że podczas wykonywania gastroskopii będzie czuł się komfortowo i będzie odpowiednio rozluźniony. Następnie podawany jest miejscowy lek znieczulający. Lekarz może rozpylić go na tylną część gardła albo podać pacjentowi specjalną tabletkę do ssania, która skutecznie znieczuli gardło.

• Zabezpieczenie zębów
Kolejnym krokiem jest nałożenie pacjentowi ochraniacza na zęby, aby w czasie badania były właściwie zabezpieczone.

• Wprowadzenie endoskopu
Teraz pora zacząć badanie. Lekarz wprowadza przez usta endoskop, czyli wąską i elastyczną kamerę teleskopową, która wyglądem przypomina cienką rurkę. Pacjent musi połknąć końcówkę endoskopu, aby pomóc urządzeniu przemieścić się w dół przełyku w kierunku żołądka.

• Kontrola swobodnego oddechu i odsysanie nadmiaru śliny
Podczas badania pacjent musi swobodnie oddychać, w wyjątkowych sytuacjach podawany jest tlen. Pielęgniarka, która zawsze towarzyszy lekarzowi podczas takiego badania, odsysa przy użyciu specjalnej rurki nadmiar śliny nagromadzonej w ustach pacjenta.

• Pompowanie powietrza do żołądka
Zazwyczaj przez rurkę pompowane jest do żołądka powietrze, które rozpręża go i sprawia, że można lepiej przyjrzeć się jego wyściółce. Moment ten może być odczuwany przez pacjenta jako niemiła sensacja, która powoduje nienaturalne wrażenie napełnienia, a także może wywoływać przejściowe nudności.

• Kontrola stanu przełyku, żołądka i dwunastnicy
Dzięki obiektywowi kamery umieszczonego na końcu endoskopu lekarz na bieżąco obserwuje na monitorze stan wyściółki badanych organów.

Biopsja
Czasami jest potrzeba wykonania biopsji. W takim wypadku przez endoskop lekarz wprowadza specjalne narzędzia i pobiera próbkę komórek.

Koniec badania
Po skończonym badaniu lekarz szybko i bezboleśnie wyjmuje endoskop.